Równina Kurpiowska
Północna część Niziny Mazowieckiej
Równina Kurpiowska jest północną częścią Niziny Północnomazowieckiej, będącą fragmentem wielkiego sandru na przedpolu Pojezierza Mazurskiego. Te piaszczyste ziemie porośnięte są lasami sosnowymi Puszczy Zielonej. Krajobraz jest równinny lub morenowy z licznymi, często dość wysokimi wzniesieniami. Lasy Puszczy Zielonej znane są z obfitości wszelkich grzybów i jagód. Główną rzeką Równiny Kurpiowskiej jest Narew. Jej malowniczość, liczne zakola i miejsca z wysokimi, urwistymi brzegami każdego mogą oczarować swoją urodą. Dzisiaj jest Narew wykorzystywana głównie jako trasa wodna uczęszczana przez żeglarzy i kajakarzy płynących z Mazur do Warszawy.
Prawie cała Równina Kurpiowska pokryta jest piaskami, spod których miejscami odsłaniają się kępy starszych utworów morenowych. Krajobraz urozmaicają porośnięte lasami wydmy, występujące na niskich działach międzydolinnych Orzyca, Omulwi, Rozogi, Szkwy i Pisy, uchodzących do dolnej Narwi. Wydmy te powstały z osadów pochodzących z rzek, które wypływały niegdyś spod lodowca zalegającego obecne tereny północnej Polski.
Równinę Kurpiowską porastała pierwotnie Puszcza Kurpiowska, która dzisiaj jest silnie przetrzebiona. Las zachował się głównie na wydmach. W dolinach występują podmokłe łąki, na równinach przeważają pola uprawne. W rejonie tym znajdują się zaledwie trzy miasta: centralnie położona Ostrołęka, Nowogród położony na zachodnim krańcu równiny i Chorzele na wschodniej jej granicy. Ośrodkiem etnograficznym Kurpiów są Myszyniec i Kadzidło.