Kolno - dla ciekawych
x:21.9296 y:53.4072
Początki Kolna
Kolno jest jedną z najstarszych miejscowości na Mazowszu – pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1222 r. Początkowo było własnością książąt mazowieckich, a po przyłączeniu Mazowsza do Korony i wygaśnięciu mazowieckiego rodu książęcego stało się własnością królewską.
Prawa miejskie
Prawa miejskie uzyskało Kolno już w 1425 r. Bardzo silny rozkwit miasta nastąpił w XVI w., kiedy to szczególnie rozwinął się tu handel i rzemiosło. W XVII i XVIII w. było Kolno ośrodkiem starostwa niegrodowego (oznaczało to, że starosta był jedynie zarządcą dóbr królewskich, nie miał natomiast prawa sądzenia ludności), siedzibą sądów bartnych, ziemskich i grodzkich.
Powstanie Kościuszkowskie
W roku 1794, podczas Powstania Kościuszkowskiego, Kolno zostało objęte walkami pomiędzy oddziałami powstańczymi i wojskami pruskimi. W dniu 10 VII 1794 r. zostało przez Prusaków doszczętnie spalone. W 1795r zostało włączone do Prus, potem po roku 1807 znalazło się w granicach Księstwa Warszawskiego, a po 1815 w Królestwie Polskim. Przez cały wiek XIX mieszkańcy utrzymywali się przede wszystkim z handlu płótnem kurpiowskim.
Wojna polsko - bolszewicka
W czasie wojny polsko – bolszewickiej, pod koniec sierpnia 1920 r. na terenach wokół Kolna toczyły się zacięte walki frontu północnego, gdzie 1 i 5 armia pod dowództwem gen. Hallera miały za zadanie ściągnąć wroga w kierunku północno – wschodnim, przyprzeć go do granicy pruskiej, a następnie zniszczyć jazdę Gaj – chana i znajdujące się tutaj dywizje 4 armii bolszewickiej
.
Współczesność i tradycja
Obecnie Kolno jest zamieszkane przez ok. 10 tys. mieszkańców. Jest silnym ośrodkiem sztuki ludowej.
Kolno jest jednym z domniemanych miejsc urodzin Jana z Kolna, żeglarza i podróżnika, który ok. 1476 r. miał dotrzeć do wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej.