i nowe --> Kościoły, klasztory i plebanie
Drewniane kościoły na Kurpiach - Turośl
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela z 1871 r., jednonawowy, wewnątrz cenna figura św. Salomei z ok. 1400 r.
Kościół parafialny pw. Św. Jana Chrzciciela w Turośli został wybudowany w 1871r. Jest on budowlą orientowaną, o konstrukcji zrębowej, wzmocnioną lisicami, oszalowaną z zewnątrz. Jest to kościół jednonawowy, zbudowany na planie krzyża. Elewację frontową tworzą dwie trójkondygnacyjne wieże zbudowane w dolnych partiach na planie kwadratu, a w górnych na planie sześcioboku. Pokryte są metalowymi chełmami zwieńczonymi krzyżami. Wieże ograniczają prosty trójkątny portal frontowy. Nawę i ograniczone trójbocznie prezbiterium pokrywa wspólny dwuspadowy dach wykonany z blachy, nad prezbiterium przechodzący w trójpołaciowy. Na kalenicy kościoła znajduje się ośmioboczna arkadowa wieżyczka przeznaczona na sygnaturkę.
Stropy wewnątrz są płaskie, z wydatnymi fasetami, czyli narożnymi zaokrągleniami, malowane bogato w ludowe wzory. Na granicy prezbiterium i transeptu (nawy poprzecznej przylegającej do prezbiterium) wybudowano dwie przybudówki, w których zlokalizowano zakrystię i składzik. Każda pokryta jest dwuspadowym dachem.
Ramiona transeptu otwierają się ku nawie potrójnymi arkadami ostrołukowymi. Każda z nich jest wsparta na dwóch słupach. W kościele znajdują się trzy ołtarze. W ołtarzu głównym umieszczono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który jest zasłaniany obrazem Pana Jezusa na krzyżu. W zwieńczeniu ołtarza widnieje wizerunek Mojżesza, a po jego bokach ustawiono figury św. Antoniego i św. Teresy. W kaplicach bocznych ołtarze poświęcono św. Antoniemu i św. Judzie Tadeuszowi (prawą) oraz św. Janowi Chrzcicielowi i św. Józefowi (lewą). W kościele znajduje się zabytkowa rzeźba przedstawiająca św. Salomeę, pochodząca z ok. 1400r.