miasteczka --> Warto zobaczyć
Kadzidło - warto zobaczyć
Duża wieś o zabudwie typu miejskiego. Ciekawy skansen i ładny neobarokowy kościół z końca XIX w.
x:21.4631 y:53.2345
-Zagrodę Kurpiowską - filię Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Jest to mini skansen, składający się z chałupy, stodoły, drwalni i spichlerza. Odtworzona tu została typowa zagroda samotnicza zwana siedliskiem.
• Zagroda stanowi doskonały przykład specyficznego budownictwa kurpiowskiego dawnych stuleci. Jej wyposażenie stanowią sprzęty używane na Kurpiach w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Charakterystyczny dla regionu kurpiowskiego jest wystrój dużej izby z kolorowymi wycinankami, bukietami wykonanymi z kwiatów z bibuły i kiercami, byśkami i nowymi latkami.
• Na terenie Zagrody organizowane są imprezy przy ognisku (z tradycyjnym kurpiowskim poczęstunkiem) i kuligi, gry i zabawy dla dzieci, warsztaty etnograficzne, spotkania z twórcami ludowymi dla zorganizowanych grup, w tym dla wycieczek szkolnych oraz dla turystów indywidualnych. Termin skorzystania z oferty dodatkowej należy uzgodnić wcześniej z kierownictwem muzeum.
• Zagroda mieści się przy wjeździe do Kadzidła od strony Ostrołęki, nieopodal stacji paliw. Wejście znajduje się przy ul. Słonecznej, równoległej do drogi głównej; tel. (0 29) 761 82 00 . Zagroda jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 17.00.
-Izbę Pamięci Czesławy Konopkówny – muzeum poświęcone życiu i twórczości najbardziej znanej kurpiowskiej artystki ludowej - Czesławy Konopkówny. W muzeum odtworzony został wystrój wnętrza domu rodzinnego twórczyni. Można też kupić pamiątki regionalne.
Izba mieści się przy ul. Targowej 15, tel. (0 29) 761 84 86 i czynna jest od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 15.00.
-Neobarokowy kościół parafialny pw. Ducha Św. wybudowany w latach 1883 – 1886. Budowę kościoła rozpoczęto w 1881 r., ale jego konsekracji dokonano dopiero w 1887r. Kościół zbudowano na planie krzyża łacińskiego. Jest on budowlą trójnawową, bazylikową, z dwiema wieżami od frontu.
Znajduje się tu barokowy ołtarz z drugiej połowy XVII w., który sprowadzony został z Kodnia nad Bugiem. Pozostała część wystroju wnętrza kościoła jest dziełem miejscowych artystów. Kościół zdobią polichromie wykonane w latach 1903 – 1907 przez Dowmonta i Lindemana. Szczególnie interesujące są feretrony noszone podczas procesji, z których większość to rękodzieła ludowe. Przy wejściu do kościoła znajdują się kropielnice wykonane z muszli morskich.
-Drewnianą Kaplicę cmentarną z końca XIX w.
-Mauzoleum żołnierzy Wojska Polskiego poległych podczas II wojny światowej oraz ludności cywilnej zamordowanej w tym czasie.
-Pomnik przyrody – grupę trzech jałowców pospolitych mierzących ok. 0,8 m obwodu i 8 m wysokości, rosnących przy drodze Kadzidło – Olszyny (kierunek północny zachód).