Radziłów - dla ciekawych
x:22.41 y:53.4108
Radziłów to wieś gminna położona na Wysoczyźnie Kolneńskiej powyżej ujścia rzeki Matlak do Wissy. We wczesnym średniowieczu istniał tu gród obronny u przeprawy przez Wissę na trakcie z Mazowsza do Prus i Grodna. W późniejszym średniowieczu gród podupadł, zarówno za sprawą najazdów ze wschodu, jak i silnego rozwoju pobliskiej Wizny i Łomży. Na początku XV w. istniało tu kilka osad szlacheckich, które w 1454 r. zostały wykupione przez książąt mazowieckich. Oni też założyli tu wójtostwo, a wójtem został z ich nadania starosta wiski Mikołaj ze Słubic. Jeszcze przed 1463 r . wybudowano pierwszy drewniany kościół w Radziłowie, pw. Św. Barbary.W krótkim czasie, bo już w 1466 r. nadano wsi prawa miejskie, lokując je na prawie chełmińskim. Od połowy XVI w. aż do rozbiorów było ono stolicą powiatu radziłowskiego i sądu ziemskiego. W XVI i XVII w. miasto rozwijało się intensywnie nie tylko dzięki położeniu przy szlaku wodnym, ale również dzięki znajdującym się w okolicy bogatym pokładom rudy darniowej, która była wydobywana i przetwarzana na żelazo. O zamożności jego mieszkańców świadczy chociażby budowa kolejnego kościoła, rozpoczęta w 1739 r. ze środków miejscowego proboszcza ks. Jakuba Tafiłowskiego.
W wyniku wojen szwedzkich nastąpił upadek miasta, stopniowe przekształcenie go w miejscowość o charakterze rolniczym, co spowodowało ostatecznie utratę praw miejskich w 1870 r.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Radziłów znalazł się w jej granicach. W okresie międzywojennym powstały tu drobne zakłady przemysłowe, głównie związane z przetwórstwem spożywczym.
Po II wojnie światowej Radziłów rozwija się jako wieś gminna o charakterze rolniczym. Ze względu na ładne położenie u zbiegu dwóch rzek, w pobliżu Biebrzańskiego Parku Narodowego aspiruje również do grona miejscowości turystycznych. Mieszkańcy pielęgnując tradycje starają się jednak również o sprostanie wymaganiom współczesności. Działa tu zarówno nowoczesne gimnazjum, jak i ośrodek kulturalny.
W latach 1977 - 1985 wzniesiony tu został nowy murowany kościół. Stara drewniana świątynia została przeniesiona do pobliskiego Kramarzewa.