Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria


   



Rodzina Lutosławskich

Rodzina Lutosławskich zasłużyła się znacząco tak dla całego kraju, jak i dla swojej małej ojczyzny.
Franciszek Lutosławski przyczynił się do budowy kościoła w Drozdowie, kaplicy grobowej, a także założył browar, który w najlepszych swoich czasach zatrudniał ok. 100 pracowników, a piwo tu produkowane zdobywało liczne medale na wystawach nie tylko w Warszawie, ale także we Francji i Stanach Zjednoczonych.
Stanisław Lutosławski zarządzał majątkiem w Drozdowie, a jednocześnie był założycielem i wieloletnim opiekunem szkoły handlowej w Łomży.
Marian Lutosławski, wybitny inżynier i działacz gospodarczy, był budowniczym wielu gmachów w Warszawie, w tym hotelu Bristol i elektrowni na Powiślu. Wraz z młodszym bratem Józefem, znanym muzykologiem i ojcem Witolda, organizował polski ruch niepodległościowy przed I wojną światową. Podczas wojny opiekowali się Polakami przebywającymi w Rosji. Za tę działalność zostali w 1918 roku straceni w Moskwie przez bolszewików.
Jan Lutosławski był znakomitym publicystą i pisarzem zajmującym się tematyką rolniczą, a Kazimierz księdzem z dwoma doktoratami i - wraz z Andrzejem Małkowskim - założycielem polskiego skautingu. Był też autorem projektu krzyża harcerskiego.
Wincenty Lutosławski był profesorem filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz wykładowcą na wielu uczelniach Europy Zachodniej.
Najbardziej znanym członkiem rodziny Lutosławskich był jednak Witold, na całym świecie znany i ceniony kompozytor, wykładowca na wielu uczelniach muzycznych Europy i Ameryki, posiadacz kilku doktoratów honoriscausa.
Warto zaznaczyć, iż wielkim przyjacielem Lutosławskich był znany działacz niepodległościowy, przywódca Narodowej Demokracji, założyciel Stronnictwa Narodowego, a potem Obozu Wielkiej Polski, Roman Dmowski. W kilka lat po ograniczeniu swojej działalności politycznej zamieszkał on w Drozdowie wraz z Marią z Lutosławskich Niklewiczową i jej mężem Mieczysławem Niklewiczem. Tam też zmarł 1 stycznia 1939 roku. Maria Niklewiczowa mieszkała we dworze aż do swojej śmierci w 1979 roku.