Kościół św. Jakuba w Drozdowie
Kościół św. Jakuba w Drozdowie wybudowany został w latach 1878 – 1869 według projektu Witolda Lanciego. Ufundował go ówczesny właściciel wsi Drozdowo Fraciszek Lutosławski, ojciec Witolda – światowej sławy kompozytora i pianisty. Kościół powstał na miejscu dawnych świątyni drewnianych, z których każda ulgła całkowitemu zniszczeniu wskutek pożaru. Pierwszy drewniany kościół w Drozdowie ufundował w 1435 r. rycerz Sunisław z Zakliczewa, protoplasta szlacheckiego rodu herbu Suchekomnaty, który otrzymamał wieś Drozdowo w 1417 r. z nadania księcia Janusza I. Kościół ten przetrwał 300 lat, niestety spłonął w 1737 r. Taki sam los spotkał dwie następne świątynie z 1818 r. i 1868 r.
W. Lanci zaprojektował murowany kościół jako budowlę neoromańską na rzucie prostokąta, jednonawową, z wyodrębnionym prezbiterium. W półkoliście zamkniętych oknach umieszczone są witraże o motywach kwiatowych projektu A. Pągowskiego, ufundowane przez parafian. Budowla jest pokryta dwuspadowym dachem wykonanym z miedzianej blachy. Na tyłach kościoła stoi wysoka, smukła wieża-dzwonnica zaprojektowana na planie kwadratu.
Wystrój świątyni utrzymany jest w stylu neogotyckim. Ołtarz główny zaprojektowany został w formie arkady wspartej na parach kolumn. W jego centralnej części umieszczony jest obraz Wniebowzięcia NMP, prawdopodobnie pędzla W. Gersona, a po bokach rzeźby św. Piotra i Pawła. W ołtarzach bocznych znajdują się obrazy przedstawiające św. Jakuba, św. Judę Tadeusza, św. Barbarę i Matkę Boską z Dzieciątkiem. W tylną ścianę nawy wmurowane zostały tablice pamiątkowe poświęcone osobom zasłużonym dla Drozdowa: członkom rodziny Lutosławskich, żołnierzom AK - placówki Drozdowo oraz R. Dmowskiemu.
W kościele znajduje się przepiękna zabytkowa monstrancja z 1588r. Boki glorii zdobią figury aniołów, a jej szczyt – Matka Boska Niepokalana i Chrystus na krzyżu. Stopa ma postać sześciu ramion, na których wyryte są motywy roślinne i data wykonania.