i nowe --> Skanseny
Skansen A. Chętnika w Nowogrodzie
Skansen Kurpiowski Adama Chętnika – założony przez wybitnego etnografa i pasjonata kultury kurpiowskiej.
x:21.8762 y:53.2277
Skansen Kurpiowski Adama Chętnika utworzony w latach 1924 – 1926 na terenach wykupionych przez wybitnego etnografa i pasjonata kultury kurpiowskiej za jego własne pieniądze i wyposażony, zwłaszcza w pierwszym okresie, jego własnymi siłami.
Adam Chętnik przeniósł tu wiele obiektów tradycyjnego budownictwa kurpiowskiego. Znalazły się tu domy z Gawrych i Starego Myszyńca, spichlerz podcieniowy z Dylewa i wiele innych. Zabudowania te zostały wyposażone w oryginalne sprzęty i meble, używane od stuleci przez miejscową ludność. Znalazły się tu również wszystkie rodzaje warsztatów, jakie znajdowały się niegdyś w prawie każdej zagrodzie na Kurpiach, a należały do nich warsztaty tkackie, ręczne folusze do zmiękczania wełny, kołowrotki, maszyny rolnicze i wiele, wiele innych. Znajduje się tu również ekspozycja poświęcona bartnictwu i rybołówstwu – dwóm zawodom niezwykle istotnym w życiu dawnego Puszczaka.
Podczas II wojny światowej skansen uległ prawie całkowitemu zniszczeniu. Jego założyciel nie poddał się jednak i po wojnie odtworzył go w dawnej postaci. Dzięki jego pasji i uporowi możemy dzisiaj zwiedzać to piękne i fascynujące miejsce i zapoznawać się z naszymi korzeniami i tradycjami.