miasteczka --> Dla ciekawych
Czerwin - dla ciekawych
x:21.7591 y:52.9497
Czerwin został założony w 1398 r. nad rzeką Orz przez braci Mikołaja, Jakuba i Dobiesława Kaimów z Niestępowa. Nazwa wsi pochodzi od nazwy roślin, które rosły bujnie nad rzeką, a służyły do wyrobu barwników do tkanin.
W XV i XVI wieku miejscowość szybko się rozwijała i była gęsto zaludniona, dlatego też pod koniec XV w. uzyskała status parafii, a w pierwszej połowie XVI w. zbudowano tutaj murowany kościół. Już w XVI w. funkcjonowała tu szkoła, a musiała być niebylejaka, skoro nazwiska młodzieży stąd pochodzącej można znaleźć w spisach studentów Akademii Krakowskiej. W Czerwinie odbywały się w owych czasach jarmarki, istniała karczma, mieszkało tu sporo rzemieślników.
Dalszy rozwój wsi został zahamowany przez najazd szwedzki. Czerwin znalazł się na szlaku przemarszu wojsk najeźdźcy, które go w znacznym stopniu zniszczyły, a ludność wymordowały. Po wojnach szwedzkich pozostało zaledwie niespełna 40 mieszkańców. Po zakończeniu działań wojennych został jednak ponownie zaludniony na tyle, że zaistniała potrzeba wybudowania tu murowanego kościoła. Został on ufundowany przez rodzinę Celińskich w 1777 r. Właściciele wsi często się zmieniali, a po jednym z nich, Jakubie Grodzickim, zachowała się ciekawa legenda.
Dzisiejszy Czerwin jest ładnym, zadbanym małym miasteczkiem. Urząd gminny mieści się w starannie wyremontowanym zabytkowym budynku. Kościół jest również w bardzo dobrym stanie. Znajduje się tutaj kilka zabytkowych drewnianych domów. Dwór szlachecki został wprawdzie poważnie zdewastowany w okresie socjalizmu, ale niedawno został sprzedany prywatnemu właścicielowi, który rozpoczął gruntowne prace restauratorskie. W Czerwinie znajdziemy także dobrą i estetyczną restaurację przy prywatnej stacji benzynowej.