Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

Goworowo, kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, PietaGoworowo
   Region w zbliżeniu --> Miasta, wioski,
miasteczka --> Dla ciekawych

Goworowo - dla ciekawych

x:21.559 y:52.9011

Goworowo, kościół pw. Trójcy PrzenajświętszejStałe zasiedlenie Goworowa nastąpiło w połowie XVII w. Przez długi czas było niewielką wioską, zagubioną wśród bagien. Napływ ludności w te mało przyjazne rejony nastąpił początkowo w wyniku niszczenia sąsiednich okolic przez Szwedów, a w latach późniejszych był związany z ucieczką ludności przed kolejnymi epidemiami nawiedzającymi Puszczę Zieloną. Pewien rozwój miejscowości nastąpił dopiero w połowie XIX w., kiedy to osiedliła się tu ludność żydowska. Pod koniec tegoż wieku Goworowo zamieszkane było w 80% przez Żydów, co było absolutnym rekordem w regionie. Taki stan trwał aż do 1939 r., kiedy to Niemcy wymordowali lub wywieźli do obozów koncentracyjnych większość mieszkańców. W drugiej połowie XIX w. w Goworowie wybudowany został murowany kościół w stylu neogotyckim.

Dzisiejsze Goworowo to stolica gminy. Intensywnie rozwija się tu hodowla ryb słodkowodnych, przede wszystkim karpia królewskiego. Podmokłe okolice poprzecinane licznymi rzeczkami i strumieniami zostały wykorzystane do budowy stawów rybnych, z których utrzymuje się miejscowa ludność.

W Goworowie pieczołowicie pielęgnowane są tradycje kurpiowskie. Tutaj, jak również w okolicznych wsiach działają prężne ośrodki kultury organizujące wiele ciekawych imprez o charakterze folklorystycznym.

Warto zobaczyć:
W Goworowie znajduje się neogotycki kościół z drugiej połowy XIX w., zaprojektowany przez Feliksa Nowickiego. Świątynia ma barokowy wystrój wnętrza, przeniesiony z dawniejszego kościoła drewnianego. Polichromia zdobiąca ściany wykonana została w latach trzydziestych przez Władysława Drapiewskiego. Dawniej kościół szczycił się piękną, drewnianą figurą Matki Boskiej, którą dzisiaj oglądać można w Muzeum Diecezjalnym w Płocku.