miasteczka --> Dla ciekawych
Goworowo - dla ciekawych
x:21.559 y:52.9011
Stałe zasiedlenie Goworowa nastąpiło w połowie XVII w. Przez długi czas było niewielką wioską, zagubioną wśród bagien. Napływ ludności w te mało przyjazne rejony nastąpił początkowo w wyniku niszczenia sąsiednich okolic przez Szwedów, a w latach późniejszych był związany z ucieczką ludności przed kolejnymi epidemiami nawiedzającymi Puszczę Zieloną. Pewien rozwój miejscowości nastąpił dopiero w połowie XIX w., kiedy to osiedliła się tu ludność żydowska. Pod koniec tegoż wieku Goworowo zamieszkane było w 80% przez Żydów, co było absolutnym rekordem w regionie. Taki stan trwał aż do 1939 r., kiedy to Niemcy wymordowali lub wywieźli do obozów koncentracyjnych większość mieszkańców. W drugiej połowie XIX w. w Goworowie wybudowany został murowany kościół w stylu neogotyckim.
Dzisiejsze Goworowo to stolica gminy. Intensywnie rozwija się tu hodowla ryb słodkowodnych, przede wszystkim karpia królewskiego. Podmokłe okolice poprzecinane licznymi rzeczkami i strumieniami zostały wykorzystane do budowy stawów rybnych, z których utrzymuje się miejscowa ludność.
W Goworowie pieczołowicie pielęgnowane są tradycje kurpiowskie. Tutaj, jak również w okolicznych wsiach działają prężne ośrodki kultury organizujące wiele ciekawych imprez o charakterze folklorystycznym.
Warto zobaczyć:
W Goworowie znajduje się neogotycki kościół z drugiej połowy XIX w., zaprojektowany przez Feliksa Nowickiego. Świątynia ma barokowy wystrój wnętrza, przeniesiony z dawniejszego kościoła drewnianego. Polichromia zdobiąca ściany wykonana została w latach trzydziestych przez Władysława Drapiewskiego. Dawniej kościół szczycił się piękną, drewnianą figurą Matki Boskiej, którą dzisiaj oglądać można w Muzeum Diecezjalnym w Płocku.