miasteczka --> Warto zobaczyć
Czarnia - warto zobaczyć
x:21.2041 y:53.3547
-Uroczy murowany kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła, wybudowany w 1921 r w stylu gotyku mazowieckiego. Przed kościołem stoi pomnik brata Zenona, przyjaciela ojca Maksymiliana Kolbego i jego towarzysza wyprawy do Japonii. Brat Zenon pozostał w Japonii do końca życia, oddając się tam pracy misyjnej i dobroczynnej. Na pomniku w Czarni przytula on dwójkę dzieci Kurpianeczkę i Japończyka.
-Muzeum Polsko-Japońskie w samym środku Puszczy Zielonej, tuż przy jedynym w swoim rodzaju rezerwacie. W starej drewnianej plebani miejscowy proboszcz - ks. Wacław Nowacki urządził interesujące Muzeum Polsko Japońskie im. Brata Zenona. Działa ono od dwóch lat. Jego założyciel zgromadził wiele interesujących zbiorów dotyczących z jednej strony kultury japońskiej, jak oryginalne kimona i miecze, z drugiej zaś- działalność brata Zenona w Japonii, jak. Jest tam również niewielkie pomieszczenie poświęcone materialnej kulturze dawnych Kurpiów.
-Kapliczki: Nad rzeką, w centrum wsi, stoi prześliczna, świeżo odnowiona drewniana kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena, nieco dalej piękna piętrowa, murowana kapliczka poświęcona Jezusowi i Maryi. Opodal wioski, w lesie przy wejściu do Rezerwatu Czarnia, znajduje się kolejna zasługująca na uwagę, wydłubana w pniu drzewa, kapliczka św. Huberta, patrona myśliwych. Proboszcz parafii ma z nią tylko jedno zmartwienie: złodzieje nazbyt często przywłaszczają sobie lampkę umieszczoną w kapliczce, mającą wskazywać drogę do wsi zbłąkanym podróżnym i myśliwym. Tak więc tutaj, w naszym portalu apelujemy do wszystkich amatorów "pamiątek" : zostawcie lampkę na swoim miejscu - parafia nie jest bogata.
Rezerwat Czarnia, odległy o 2 km na południe od wsi, a w nim pomniki przyrody: 4 dęby, 6 sosen (ostatnich już w Puszczy Zielonej) bartnych oraz modrzew. Ze wsi prowadzi na południe atrakcyjny szlak pieszy (Szlak Sosen Bartnych).