miasteczka --> Warto zobaczyć
Przasnysz - warto zobaczyć
x:20.884 y:53.0165
-Ratusz - budowla w stylu klasycystycznym wybudowana w II połowie XVIII w. na miejscu poprzedniego, prawdopodobnie z XV w.
-Kościół pw. Wniebowzięcia NMP wzniesiony w latach 1474 – 1485 w stylu gotyckim, a rozbudowany w XVI w. Trzykrotnie spalony (ostatni raz w 1792 r.) został ostatecznie przebudowany w 1877 r. Podczas przebudowy dodane zostały elementy barokowe.
-Dzwonnica w stylu gotyckim z II połowy XV w. Jej architektura jest typowa dla budownictwa północnego Mazowsza tego okresu. W pierwotnym założeniu była to wieża obronna, o czym świadczą otwory strzelnicze.
-Zespół klasztorny dawniej oo. Bernardynów, a od 1925 r. oo. Pasjonistów, w którego skład wchodzą :
Kościół św. Anny i św. Jakuba z końca XVI w. wybudowany w stylu gotyckim z przepięknym szczytem fasady od strony zachodniej, prezbiterium od strony wschodniej oraz okrągłą basztą od strony wschodniej. Po północnej stronie kościoła stoi potężna wieża – dzwonnica.
Budynek klasztorny, przylegający do kościoła , wybudowany staraniem kasztelana Jana Nowodworskiego, a ukończony w roku 1637. Zachodni szczyt klasztoru reprezentuje styl wczesnobarokowy.
-Zespół sakralny, w którego skład wchodzą Kościół św. Klary i św. Józefa oraz klasztor sióstr Kapucynek wybudowany staraniem Elżbiety Mostowskiej w latach 1613 – 1616. Oba budynki były tak wiele razy przebudowywane, że zatraciły wszelki styl. W okresie okupacji hitlerowskiej zakonnice zostały wywiezione do obozu w Działdowie, a klasztor Niemcy zamienili na magazyn, obóz pracy i więzienie.
-Budynek o założeniu pałacowym z XVIII w. Został on gruntownie przebudowany wewnątrz, ale w niektórych pomieszczeniach zachowały się jeszcze ceglane sklepienia krzyżowe. W czasie Powstania Styczniowego był siedzibą sądu wojennego.
-Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, stojący w parku miejskim. Płaskorzeźba przedstawia śmierć króla norweskiego Olafa I Trygvasona w bitwie morskiej, stoczonej między wojskami szwedzkimi, duńskimi i polskimi pod wodzą Bolesława Chrobrego.